Trenerzy – I zespół

06.10.1946 – 30.11.2017

 

W okresie od 06.10.1946 do 30.11.2017 z I drużyną Grunwaldu pracowało 21 trenerów. W powyższym okresie piłkarze Grunwaldu rozegrali 1854 mecze mistrzowskie, przy czym trener Teodor Wawoczny kierował drużyną w aż 640 spotkaniach.
 
 
 
W trzech okresach (06.10.1946 – 30.06.1950, 28.04.1957 – 31.12.1957 i 01.01.1974 – 30.06.1974) Grunwald nie miał na ławce trenera. Pieczę nad piłkarzami podczas meczów sprawowali kierownicy drużyny.
 
 
 
W 1946 roku piłkarz Ruchu Chorzów Gerard Cieślik mając zaledwie 19 lat (wkrótce stał się gwiazdą polskiej piłki) od lipca do grudnia przyjeżdżał rowerem do Halemby i prowadził zajęcia z piłkarzami. Oto wypowiedź Pana Gerarda z 2003 roku dla „Gazety Wyborczej”:
– Bardzo miło wspominam te czasy. Wsiadałem na rower i jeździłem do Halemby dwa razy w tygodniu. Przebieraliśmy się w szkole koło kościoła, a potem półtora kilometra szliśmy na boisko. Tam uczyłem chłopaków podstaw futbolu.
 
 
 

Od Ryszarda Daszka do Teodora Wawocznego


   
Trener
Okres pracy
Sezon
Liga
(klasa rozgrywkowa)
 
 
bez szkoleniowca





bez szkoleniowca
 
06.10.1946 - 30.06.1950





28.04.1957 - 31.12.1957
1946/47
1947/48
1948/49
1949/50


1957
Klasa C (4. klasa)
Klasa C (4.)
Klasa C (4.)
Klasa C (5.)


Klasa C (6.)
 
1.
  Daszek Ryszard
01.01.1958 - 31.12.1958
1958
Klasa C (6.)
 
2.
  Michalski Erwin
01.01.1959 - 14.06.1959
1959
Klasa B (5.)
 
3.
  Kostorz Jerzy
15.06.1959 - 31.12.1959
1959
Klasa B (5.)
 
4.
  Michalski Erwin
01.01.1960 - 30.06.1962
1960
1960/61
1961/62
Klasa B (5.)
Klasa B (5.)
Klasa B (5.)
 
5.
  Bochnia Emil
01.07.1962 - 30.06.1963
1962/63
Klasa A (4.)
 
6.
  Szymczyk Marian
01.07.1963 - 30.06.1965
1963/64
1964/65
Klasa A (4.)
Klasa A (4.)
 
7.
  Michalski Erwin
01.07.1965 - 31.12.1965
1965/66
Klasa A (4.)
 
8.
  Barański Maksymilian
01.01.1966 - 31.12.1966
1965/66
1966/67
Klasa A (4.)
Klasa Okręgowa (4.)
 
9.
  Gad Robert
01.01.1967 - 31.12.1967
1966/67
1967/68
Klasa Okręgowa (4.)
Klasa Okręgowa (4.)
 
10.
  Barański Maksymilian
01.01.1968 - 31.12.1968
1967/68
1968/69
III liga (3.)
III liga (3.)
 
11.
  Bochnia Emil
01.01.1969 - 30.06.1971
1968/69
1969/70
1970/71
III liga (3.)
III liga (3.)
III liga (3.)
 
12.
  Lizurek Gerard
01.07.1971 - 16.10.1972
1971/72
1972/73
III liga (3.)
III liga (3.)
 
13.
  Gebur Maksymilian
17.10.1972 - 31.12.1972
1972/73
III liga (3.)
 
14.
  Bochnia Emil
01.01.1973 - 31.12.1973
1972/73
1973/74
III liga (3.)
Klasa Okręgowa (4.)
 
 
 
bez szkoleniowca
01.01.1974 - 30.06.1974
1973/74
Klasa Okręgowa (4.)
 
 
15.
  Malec Bogusław
01.07.1974 - 31.12.1974
1974/75
Klasa Terenowa (5.)
 
16.
  Wawoczny Teodor
01.01.1975 - 30.06.1980
1974/75
1975/76
1976/77
1977/78
1978/79
1979/80
Klasa Terenowa (5.)
Klasa Terenowa (5.)
Klasa Okręgowa (4.)
Klasa Okręgowa (4.)
III liga (3.)
III liga (3.)
 
17.
  Bochnia Emil
01.07.1980 - 28.03.1982
1980/81
1981/82
Klasa Okręgowa (4.)
Klasa Okręgowa (4.)
 
18.
  Wawoczny Teodor
29.03.1982 - 30.06.1982
1981/82
Klasa Okręgowa (4.)
 
19.
  Lerch Eugeniusz
01.07.1982 - 31.12.1982
1982/83
Klasa Okręgowa (4.)
 
20.
  Wawoczny Teodor
01.01.1983 - 24.09.1984
1982/83
1983/84
1984/85
Klasa Okręgowa (4.)
Klasa Okręgowa (4.)
III liga (3.)
 
21.
  Gruszczyk Ludwik
25.09.1984 - 26.05.1986
1984/85
1985/86
III liga (3.)
III liga (3.)
 
22.
  Wawoczny Teodor
27.05.1986 - 31.12.1986
1985/86
1986/87
III liga (3.)
III liga (3.)
 
23.
  Orłowski Janusz
01.01.1987 - 09.11.1987
1986/87
1987/88
III liga (3.)
III liga (3.)
 
24.
  Wawoczny Teodor
10.11.1987 - 31.12.1987
1987/88
III liga (3.)
 
25.
  Pietraszewski Stefan
01.01.1988 - 07.01.1991
1987/88
1988/89
1989/90
1990/91
III liga (3.)
Klasa Okręgowa (4.)
Klasa Okręgowa (4.)
IV liga (4.)
 
26.
  Czech Zygmunt
08.01.1991 - 14.04.1992
1990/91
1991/92
IV liga (4.)
IV liga (4.)
 
27.
  Wawoczny Teodor
15.04.1992 - 27.09.1992
1991/92
1992/93
IV liga (4.)
IV liga (4.)
 
28.
  Stondzik Ryszard
28.09.1992 - 31.12.1995
1992/93
1993/94
1994/95
1995/96
IV liga (4.)
Klasa Okręgowa (5.)
IV liga (4.)
IV liga (4.)
 
29.
  Wawoczny Teodor
01.01.1996 - 18.04.1999
1995/96
1996/97
1997/98
1998/99
IV liga (4.)
IV liga (4.)
III liga (3.)
II liga (2.)
 
30.
  Kapica Grzegorz
19.04.1999 - 09.04.2000
1998/99
1999/00
II liga (2.)
II liga (2.)
 
31.
  Wawoczny Teodor
10.04.2000 - 31.12.2000
1999/00
2000/01
II liga (2.)
III liga (3.)
 
32.
  Kapica Grzegorz
01.01.2001 - 16.04.2001
2000/01
III liga (3.)
 
33.
  Wawoczny Teodor
17.04.2001 - 30.06.2001
2000/01
III liga (3.)
 
34.
  Stondzik Ryszard
01.07.2001 - 24.03.2002
2001/02
III liga (3.)
 
35.
  Kapica Grzegorz
25.03.2002 - 11.05.2003
2002/03
III liga (3.)
 
36.
  Cygan Stanisław
12.05.2003 - 30.06.2003
2002/03
III liga (3.)
 
37.
  Stondzik Ryszard
01.07.2003 - 29.06.2004
2003/04
IV liga (4.)
 
38.
  Wawoczny Teodor
30.06.2004 - 24.10.2004
2004/05
IV liga (4.)
 
39.
  Czech Zygmunt
25.10.2004 - 09.05.2005
2004/05
IV liga (4.)
 
40.
  Cygan Stanisław
10.05.2005 - 23.06.2005
2004/05
IV liga (4.)
 
41.
  Czech Zygmunt
24.06.2005 - 30.06.2005
2004/05
IV liga (4.)
 
42.
  Stondzik Ryszard
01.07.2005 - 30.06.2006
2005/06
IV liga (4.)
 
43.
  Duda Fryderyk
01.07.2006 - 11.05.2008
2006/07
2007/08
IV liga (4.)
IV liga (4.)
 
44.
  Stondzik Ryszard
12.05.2008 - 21.09.2008
2007/08
2008/09
IV liga (4.)
IV liga (5.)
 
45.
  Wawoczny Teodor
22.09.2008 - 30.06.2014
2008/09
2009/10
2010/11
2011/12
2012/13
2013/14
IV liga (5.)
IV liga (5.)
IV liga (5.)
IV liga (5.)
IV liga (5.)
IV liga (5.)
 
46.
  Bratek Jacek
01.07.2014 - 17.05.2015
2014/15
III liga (4.)
 
47.
  Wawoczny Teodor
18.05.2015 - 30.06.2015
2014/15
III liga (4.)
 
48.
  Bratek Jacek
01.07.2015 - 15.08.2015
2015/16
III liga (4.)
 
49.
  Wawoczny Teodor
16.08.2015 - 30.06.2016
2015/16
III liga (4.)
 
50.
  Bratek Jacek
01.07.2016 - 10.04.2017
2016/17
Klasa Okręgowa (6.)
 
51.
  Wawoczny Teodor
11.04.2017 - 23.04.2017
2016/17
Klasa Okręgowa (6.)
 
52.
  Bratek Jacek
24.04.2017 - 03.10.2017
2016/17
2017/18
Klasa Okręgowa (6.)
 
53.
  Wawoczny Teodor
04.10.2017 - nadal
2017/18
Klasa Okręgowa (6.)
 

Tytuły mistrzowskie


   Sezon 
Liga
(klasa rozgrywkowa)
    Trener                                    
 
1958Klasa C (6. klasa)Ryszard Daszek
 
1961/1962Klasa B (5.)Erwin Michalski
 
1965/1966Klasa A (4.)Erwin Michalski
Maksymilian Barański
 
1967/1968Klasa Okręgowa (4.)Robert Gad
Maksymilian Barański
 
1975/1976Klasa Terenowa (5.)Teodor Wawoczny
 
1977/1978Klasa Okręgowa (4.)Teodor Wawoczny
 
1980/1981Klasa Okręgowa (4.)Emil Bochnia
 
1983/1984Klasa Okręgowa (4.)Teodor Wawoczny
 
1993/1994Klasa Okręgowa (5.)Ryszard Stondzik
 
1996/1997IV liga (4.)Teodor Wawoczny
 
1997/1998III liga (3.)Teodor Wawoczny
 
2013/2014IV liga (5.)Teodor Wawoczny
 

Statystyka Trenerów w meczach ligowych


L.p.
Trener
Mecze
Zwycięstwa
Remisy
Porażki
Bramki
zdobyte
 
Bramki
stracone
RAZEM:
1854
808
382
664
3274
-
2752
 
1.
  Wawoczny
  Teodor


  Okres pracy
  z I zespołem:
  1975-1980
  1982
  1983-1984
  1986
  1987
  1992
                         1996-1999
                         2000
                         2001
                         2004
                         2008-2014
                         2015-2016
                         2017-nadal
640
278
150
212
1110
-
926
 
2.
  Stondzik Ryszard

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1992-1995
  2001-2002
  2003-2004
  2005-2006
  2008
198
95
30
73
411
-
292
 
3.
  Bochnia Emil

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1962-1963
  1969-1971
  1973
  1980-1982
176
69
48
59
253
-
225
 
4.
  Michalski Erwin

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1959
  1960-1962
  1965
89
60
11
18
248
-
91
 
5.
  Pietraszewski
  Stefan


  Okres pracy
  z I zespołem:
  1988-1991
88
36
17
35
152
-
139
 
6.
  Kapica Grzegorz

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1999-2000
  2001
  2002-2003
81
29
19
33
97
-
114
 
7.
  Bratek Jacek

  Okres pracy
  z I zespołem:
  2014-2015
  2016-2017
70
24
14
32
109
-
138
 
8.
  Barański
  Maksymilian


  Okres pracy
  z I zespołem:
  1966
  1968
58
31
9
18
127
-
73
 
9.
  Duda Fryderyk

  Okres pracy
  z I zespołem:
  2006-2008
56
19
15
22
91
-
85
 
10.
  Szymczyk Marian

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1963-1965
52
31
4
17
120
-
66
 
11.
  Czech Zygmunt

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1991-1992
  2004-2005
45
19
7
19
87
-
75
 
  Gruszczyk
  Ludwik


  Okres pracy
  z I zespołem:
  1984-1986
45
16
14
15
62
-
58
 
13.
  Lizurek Gerard

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1971-1972
41
12
10
19
35
-
56
 
14.
  Gad Robert

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1967
30
16
7
7
53
-
34
 
15.
  Orłowski Janusz

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1987
29
10
6
13
32
-
37
 
16.
  Lerch Eugeniusz

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1982
15
6
3
6
27
-
28
 
17.
  Cygan Stanisław

  Okres pracy
  z I zespołem:
  2003
  2005
14
5
3
6
18
-
27
 
  Daszek Ryszard

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1958
14
11
-
3
48
-
19
 
19.
  Kostorz Jerzy

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1959
11
2
1
8
6
-
40
 
  Malec Bogusław

  Okres pracy
  z I zespołem:
  1974
11
2
4
5
11
-
19
 
21.
  Gebur
  Maksymilian


  Okres pracy
  z I zespołem:
  1972
4
1
2
1
5
-
6
 
22.
bez szkoleniowca

                         1946-1950
                         1957
                         1974
87
36
8
43
172
-
204