Zmarł Janusz Slatinschek

Jak poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych Urania Ruda Śląska, w wieku 47 lat zmarł Janusz Slatinschek.

Popularny „Ladin” (ur. 30.06.1974 r.) to wychowanek Uranii Ruda Śląska (1983-1996), następnie grał w Grunwaldzie (1996-1998), Górniku Zabrze (1998), ponownie w Grunwaldzie (1998-2003) i Gwarku Ornontowice (2007). Był zawodnikiem utalentowanym. Badania wydolnościowe wielokrotnie potwierdziły jego wyjątkowe predyspozycje do sportu wyczynowego. Bogaty repertuar zwodów, silne uderzenie piłki z obu nóg, gra głową oraz gra ciałem to były główne walory tego zawodnika.

W Leksykonie Piłkarzy GKS Grunwald z 2005 roku możemy przeczytać:
Miał niespełna 18 lat, gdy pierwszy raz trenerzy Grunwaldu zwrócili uwagę na jego grę. 6 czerwca 1992 w lidze śląskiej Grunwald podejmował na własnym boisku Uranię Ruda Śląska i oba zespoły stworzyły niezwykle emocjonujące widowisko piłkarskie (Grunwald: Witosław, Fojt, Krawiec, Kowalcze, Zatorski, S. Starowicz, T. Dragan, Nurkiewicz, Rodasik (78. K. Pawlik), Okseniuk (62. B. Dragan), L. Starowicz; trener Teodor Wawoczny; Urania: Pietrek, Mruk, Staisz, Wrocławski, Wyciślik, Wojtyczka, Kozik (36. Krząkała), Slatinschek, Pyka, Rasiński, Wilczek; trener Antoni Nieroba; bramki: L. Starowicz 8, 20, 26 – Slatinschek 34, 38, Wyciślik 85, Krząkała 86; sędziował Tadeusz Stachura z Chorzowa). Halembianie w 26. minucie po trzech bramkach Leszka Starowicza prowadzili 3-0 i w ciągu 12 minut dał o sobie znać Janusz Slatinschek, który dwukrotnie pokonał Andrzeja Witosława. Pod koniec meczu w 85. i 86. minucie Urania strzeliła dwa gole i zdobyła w Halembie dwa punkty. W następnym roku zdobył z Uranią awans do III ligi. Wiosną 1996 roku trener Teodor Wawoczny tworzył nową drużynę Grunwaldu i przypomniał sobie Janusza Slatinschka, którego pozyskano wraz z Leonardem Wyciślikiem, Adrianem Kudełką i Markiem Pietrkiem. Halembski „dream team”, bo tak nazwali zespół Grunwaldu dziennikarze, był niezwykle silną drużyną i w 1997 roku awansował z przewagą 23 punktów nad Fablokiem Chrzanów do III ligi. Rok później było nieco trudniej, ponieważ po zdobyciu pierwszego miejsca w III lidze Grunwald musiał rozegrać dwa spotkania barażowe o II ligę z Polarem Wrocław. Pierwszy mecz rozegrany 24 czerwca 1998 roku we Wrocławiu zakończył się zwycięstwem halembian 2-1, natomiast 28 czerwca 1998 roku w spotkaniu rewanżowym pięć tysięcy kibiców oglądało piłkarski horror. Do 85. minuty Grunwald prowadził 1-0 i w ciągu trzech minut wrocławianie doprowadzili do dogrywki, w której w 120. minucie Janusz Slatinschek z 14 metrów po dośrodkowaniu Sebastiana Starowicza zdobył głową wyrównującą bramkę na wagę awansu do II ligi. Niesamowita euforia zapanowała na trybunach wśród kibiców, a szczególnie gdy kilkadziesiąt sekund później sędzia międzynarodowy Jacek Granat zakończył spotkanie. „Złota” bramka Janusza Slatinschka jest niewątpliwie najważniejszą w 85-letniej historii Grunwaldu i dzięki niej „Zieloni” występowali dwa sezony w II lidze. W lipcu 1998 roku przeszedł do Górnika Zabrze, w którym zadebiutował 1 sierpnia 1998 roku w wygranym meczu z Widzewem Łódź 1-0 (Górnik: Bledzewski, Wiśniewski (77. Wloka), Lekki, Kosowski, Matejko (64. Slatinschek), Brosz, Kompała, Dźwigała, Agafon, Gierczak (56. Gacek), Kampka; bramka: Kampka 13 min; trener Jan Żurek; sędziował Stanisław Żyjewski z Leszna). Drugie spotkanie w I lidze rozegrał 29 sierpnia 1998 roku, w którym Górnik zremisował z Zagłębiem Lubin 3-3 (wszedł do gry w 86. minucie za Mieczysława Agafona). Przed zamknięciem okna transferowego wrócił do Grunwaldu, w którym do 2003 roku był podstawowym piłkarzem (ze względów zdrowotnych pod koniec sezonu 2002/2003 musiał zaprzestać treningów). 15 marca 2000 roku w I drużynie „Zielonych” rozegrał jubileuszowy 100. mecz (GKS Bełchatów – Grunwald 1-0). W sumie wystąpił w 182 meczach i strzelił 13 bramek. Odznaczony został medalem Grunwaldu „Zasłużony dla Klubu” w 2000 roku.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Janusza Zarząd Klubu składa głębokie wyrazy współczucia.

Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w poniedziałek (17 stycznia) o godzinie 9:00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej Bykowinie przy ul. Wita Stwosza 2.