Tomasz Dragan piłkarzem, a Teodor Wawoczny trenerem 100-lecia Grunwaldu

Punktem kulminacyjnym sobotniej gali, na której Grunwald podsumował pierwszy wiek swojej działalności, było ogłoszenie wyników „Plebiscytu na Piłkarza i Trenera 100-lecia GKS Grunwald Ruda Śląska”.
 
W Hali Sportowej MOSiR w Rudzie Śląskiej Halembie spotkały się pokolenia ludzi, dla których Halemba i jej piłkarski klub, sięgający korzeniami wiosny 1920 roku, jest czymś wyjątkowym. Mówił o tym Prezes Teodor Wawoczny, doskonale znający i znakomicie dokumentujący historię „Zielonych”.
 
– Pierwszy mecz rozegraliśmy 3 października 1920 roku – powiedział Teodor Wawoczny. – Wygraliśmy z Uranią 7:0. Równe 100 lat później w 2020 roku graliśmy z rezerwami Siemianowiczanki i to spotkanie, choć mogliśmy wygrać dużo wyżej, także zakończyło się wynikiem 7:0. Nasz klub zakładali młodzi 25-26-letni ludzie: Augustyn Wicik, Paweł Moroń i Piotr Mika, który został pierwszym prezesem Gwiazdy Halemba, bo taką nazwę przyjęli. W 1930 roku zostało zbudowane boisko, które po wojnie jeszcze raz nieznacznie przesunięte służy nam do dzisiaj. Wtedy to kolejna grupa młodych chłopców reaktywowała klub, który w 1950 upadł, ale w 1956 roku, kiedy do użytku oddano kopalnię Halemba, pracownicy oddziału szybowego, a więc ponownie młodzi ludzie, założyli Unię Kłodnica. Rok później nazwali klub Grunwaldem, a w następnym roku świętowali awans jako zwycięzcy rozgrywek w klasie C. Na kolejny awans – do klasy A – czekaliśmy do 1962 roku i zaczęła się era zwycięstw. 13 lipca 1966 roku na obecnym stadionie GKS-u Katowice rozegrano baraż o awans do okręgówki, w którym Grunwald, w obecności 5 tysięcy widzów pokonał Górnika Wesoła 6:3. 20 autobusów kibiców, którzy na ten A-klasowy mecz wyjechali z Halemby, świętowali i podziwiali Gerarda Pawlika. Ale najbardziej pamiętny baraż rozegraliśmy 28 czerwca 1998 roku. Któż wtedy w Rudzie Śląskiej nie chciał się dostać na stadion Grunwaldu. Nadkomplet publiczności. Dramaturgia niesamowita. Po wygranym 2:1 pierwszym meczu wyjazdowym z Polarem Wrocław w rewanżu do 86. minuty prowadziliśmy 1:0, ale w końcówce straciliśmy dwa gole i potrzebna była dogrywka. W niej bramki nie padały, ale gdy już w 120. minucie zastanawiałem się kogo jako trener mam wyznaczyć do wykonywania rzutów karnych „Cebul” czyli Sebastian Starowicz dośrodkował z prawej strony. Mogę powiedzieć, że piłka uderzyła w głowę wyskakującego na 16. metrze Janusza Slatinschka, ale uderzyła tak fantastycznie, że bramkarz wrocławian jakby zahipnotyzowany stał i patrzył. Gol, sędzia zakończył mecz i weszliśmy do II ligi, czyli na zaplecze ekstraklasy.
 
Opowieść Teodora Wawocznego o wzlotach i upadkach mogłaby trwać długo, ale Prezes Grunwaldu po odnotowaniu najważniejszych chwil zaprosił zainteresowanych do swoich publikacji, w której każdy zawodnik Grunwaldu jest opisany. Było więc w kim wybierać w plebiscycie, a jego zwycięzcami zostali wśród zawodników Tomasz Dragan (przed Ludwikiem Gruszczykiem i Ryszardem Stondzkiem), który w Grunwaldzie rozegrał 405 spotkań mistrzowskich i strzelił w nich 28 goli oraz odgrywał czołową rolę w halembskim „dream teamie” z lat dziewięćdziesiątych oraz wśród szkoleniowców Teodor Wawoczny (przed Ryszardem Stondzkiem i Grzegorzem Kapicą), który w 46-letniej pracy trenerskiej z pierwszą drużyną Grunwaldu zdobył 6 awansów: w 1976 roku do klasy okręgowej, w latach 1978, 1984, 1997 i 2014 do III ligi oraz w 1998 do II ligi. 655 razy prowadził pierwszy zespół, 63 razy rezerwy, 153 razy juniorów i 77 razy trampkarzy. Pamiątkowe statuetki wyróżnionym zawodnikom wręczyli Senator Dorota Tobiszowska i Prezes Honorowy Śląskiego Związku Piłki Nożnej Rudolf Bugdoł, a pamiątkowe statuetki wyróżnionym trenerom Poseł Marek Wesoły i również Prezes Honorowy Śląskiego Związku Piłki Nożnej Rudolf Bugdoł.
 
Oprócz plebiscytowych wyróżnień nie zabrakło także odznak i medali, którymi zostali uhonorowani najbardziej zasłużeni dla klubu. Odznaki klubowe i Medale „Zasłużony dla Klubu” wręczył Wiceprezes Grunwaldu Bogdan Bubała, Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Jarosław Bryś i Prezesa Podokręgu Katowice Stefan Mleczko, natomiast Odznaki Honorowe PZPN i Medale „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, a zarazem Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula i Prezes Grunwaldu Teodor Wawoczny.
 
Srebrną Odznakę Honorową PZPN dla świętej pamięci Andrzej Tabaki odebrała żona Mariola (również została wcześniej odznaczona), która we wzruszającym wystąpieniu wspomniała męża i podziękowała klubowi za wszystko.
 
Ponadto Henryk Kula w imieniu Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej przekazał na ręce Teodora Wawocznego jubileuszowy grawerton z życzeniami oraz symboliczny czek na zakup sprzętu sportowego.
 
– W imieniu Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej składam serdeczne życzenia i gratulacje dla całej społeczności „Grunwaldzkiej” – powiedział Henryk Kula. – Także w imieniu całej śląskiej rodziny piłkarskiej bardzo serdecznie dziękuję tym którzy tworzyli i tworzą historię „halembskiej” piłki. Za wasze sukcesy, za grę w II lidze, za osiągnięcia w imieniu Prezesów Podokręgów – mówię wspólne „Gratulujemy”. Czuję się wzruszony, bo jest w tym klubie Teodor Wawoczny, który w XX wieku był moim oponentem, a w XXI wieku jest przyjacielem, z którym współpracujemy. Człowiek, którego Halembie wszyscy mogą zazdrościć, bo tak zarchiwizowanego nie ma drugiego klubu w Polsce. Teodor podkreśla, że to w dużej mierze zasługa jego żony. Pani Krystyno, gdyby nie Pani to takiego Wawocznego w tym klubie by nie było. Wręczam więc ten grawerton i życzę ci żebyś doczekał awansu Grunwaldu z powrotem do III ligi.
 
Były także wystąpienia zaproszonych gości (głos zabrali – Senator Dorota Tobiszowska, Poseł Marek Wesoły, Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer i Prezes klubu piłki ręcznej SPR Grunwald Ruda Śląska Adam Wodarski), minikoncert Piotra Herdziny oraz dyskusja przy obiedzie, kawie oraz ciastku o piłce i Grunwaldzie, czyli na tematy, których nie da się wyczerpać.
 
Osoby uhonorowane:
 
ODZNACZENIA PZPN
 
Złoty Medal „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej”
Antoni Rajwa
 
Srebrny Medal „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej”
Ludwik Gruszczyk
Gerard Pawlik
 
Brązowy Medal „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej”
Zbigniew Baranowski
Mirosław Bąk
Emil Bochnia
Tomasz Dragan
Franciszek Pawlik
Sebastian Starowicz
Ryszard Stondzik
 
 
Złota Odznaka Honorowa PZPN
Dariusz Chrząszcz
świętej pamięci Stanisław Grzywaczewski
Janusz Nawrocki
Marek Ochota
Krzysztof Pawlik
Rafał Prandzioch
Krzysztof Rabiega
Piotr Wilczek
Henryk Wojtyczka
Zygmunt Wojtyczka
 
Srebrna Odznaka Honorowa PZPN
Łucjan Bielas
Andrzej Krawiec
świętej pamięci Andrzej Tabaka
 
Brązowa Odznaka Honorowa PZPN
Engelbert Banasik
Bogdan Bubała
Zygmunt Czech
Marian Kasparek
Dariusz Leśnikowski
Leszek Mazurkiewicz
Andrzej Przybyłka
Franciszek Przybyłka
Stanisław Szczygieł
 
 
ODZNACZENIA ŚLĄSKIEGO ZPN
 
Złota Odznaka Honorowa Śląskiego Związku Piłki Nożnej
Marian Chołuj
Fryderyk Duda
Andrzej Jarkiewicz
Sławomir Kapciński
Mirosław Kmieć
Bogdan Kowalczyk
Zbigniew Kozik
Piotr Magner
Andrzej Mateja
Janusz Oster
Adrian Przybyła
Janusz Slatinschek
Damian Stemplewski
Romuald Strzoda
Franciszek Wasilewski
Stanisław Wróbel
 
Srebrna Odznaka Honorowa Śląskiego Związku Piłki Nożnej
Adam Duda
Tomasz Kasprzyk
Zbigniew Ludwik
Adrian Wasik
 
Brązowa Odznaka Honorowa Śląskiego Związku Piłki Nożnej
Ryszard Chrzan
Tomasz Rodasik
 
 
ODZNACZENIA KLUBOWE
 
Medal „Zasłużony dla Klubu”
Tomasz Janosz
Tomasz Jarczyk
Bogdan Jarząbek
Grzegorz Kapica
Mateusz Karcz
Dariusz Kot
Zbigniew Kozik
Zbigniew Ludwik
Lesław Mazur
Tomasz Szpoton
 
 
Złota Odznaka Grunwaldu
Jan Banaś
Leszek Belka
Krzysztof Bochnia
Jacek Bratek
Dariusz Czech
Szczepan Główka
Edward Góra
Henryk Janosz
Roman Kmiecik
Dariusz Leśnikowski
Marcin Łęcki
Szymon Łuszczek
Janusz Orłowski
Stefan Pietraszewski
Marek Pietrek
Przemysław Rus
Henryk Swoboda
Łukasz Szczygieł
Aleksandr Szemietiew
Ryszard Szmit
Krystyna Wawoczna
 
Srebrna Odznaka Grunwaldu
Michał Brzozowski
Stanisław Cygan
Mateusz Dreszer
Joanna Gosz
Eugeniusz Jarczyk
Jacek Jarocki
Daniel Kowalski
Michał Kusiak
Mohamed Lamlih
Zbigniew Litke
Łukasz Maciongowski
Franciszek Nalepa
Dawid Rudyk
Wojciech Simon
Dawid Szczypior
Michał Szyguła
Mariola Tabaka
Michał Zuga
 
Brązowa Odznaka Grunwaldu
Daniel Babisz
Robert Chwastek
Kamil Ciołek
Marzena Czupik
Sebastian Gielza
Dawid Grzesiak
Yu Ito
Daniel Jagodziński
Wojciech Jankowski
Edyta Knop
Michał Kowalczyk
Jakub Kozłowski
Patryk Kucharz
Łukasz Lein
Krzysztof Maciaszek
Dawid Ogłoza
Karol Ostrowski
Szymon Oswald
Kaiki Ozaki
Damian Poprawa
Kamil Skorupa
Rafał Stanisławski
Łukasz Stawowy
Aleksandra Wawoczna
Jakub Wojtaczka
Adam Wolek
Paweł Wróblewski
 
 
Źródło: własne i slzpn.pl
 

Archiwum