Zmarł Józef Klimza

W środę w Zabrzu, w wieku 78 lat, zmarł Józef Klimza.

Józef Klimza, pseudonim „Siwy” (ur. 21.11.1941 r.), był wychowankiem Wawelu Wirek (1950-1960), z którym w 1959 roku wywalczył awans do II ligi, a w następnym roku przeszedł do Śląska Wrocław, z którym w 1964 roku awansował do I ligi. Wcześniej, latem 1962 roku, został wypożyczony do Zagłębia Wałbrzych, z którym bez powodzenia brał udział w eliminacjach o wejście do II ligi. W lipcu 1964 roku związał się z Polonią Bytom, z którą odniósł niemały sukces w Pucharze Karla Rappana. Bytomianie znaleźli się w grupie III strefy „C” i zajęli 1. miejsce (z jugosłowiańską Crveną Zvezdą Belgrad wygrali 6-1 i przegrali 3-4, z niemieckim Vorwartsem Berlin dwukrotnie zremisowali 1-1 i 2-2 oraz pokonali 3-0 i zremisowali 2-2 z czechosłowacką Jednotę Trencin). W 1/8 finału Polonia Bytom wyeliminowała z dalszych gier włoską Sampdorię Genua (2-0 i 1-1), natomiast w 1/4 finału dwa razy pokonała szwedzki zespół Orgryte Goteborg (7-1 i 3-2). W półfinale poloniści trafili na dobrze spisującą się Odrę Opole i po zwycięstwie 2-1 i remisie 1-1 awansowali do finału, w którym na neutralnym boisku we Wiedniu przegrali z południowym sąsiadem z Czechosłowacji Slovnaftem Bratysława 0-1. W Pucharze Rappana Polonia Bytom wystąpiła w składzie: Szymkowiak, Brol, Dymarczyk, Pierzyna, Widawski, J. Wieczorek, Orzechowski, Grzegorczyk, Klimza, Lukoszczyk, Gulba, Banaś, Pielot, Kempny, Winkler, Pogrzeba, Anczok, Liberda i Jóźwiak. Grał również w Stali Mielec i GKS Jaworzno, by w 1968 roku przejść do Uranii Ruda Śląska, z którą w 1968 awansował do II ligi. W 1970 roku, po dwuletnich występach w Uranii Ruda Śląska, przeszedł do Grunwaldu, z którym dwukrotnie spadł do klasy niższej – w 1973 roku do klasy okręgowej i w 1974 roku do klasy terenowej. Na boisku wyróżniał się nienaganną techniką i wysokim stopniem inteligencji piłkarskiej. Z elementów technicznych podkreślić należy jego silne strzały lewą nogą, grę ciałem, prowadzenie piłki i długie precyzyjne podania. Odznaczony Srebrną Odznaką Grunwaldu w 1985 roku.

W I zespole Grunwaldu (1970-1974) rozegrał 108 meczów i strzelił 17 bramek.