Unia w IV lidze, Wawel w Klasie A

Po zwycięstwie 3-0 z AKS-em Mikołów awans do IV ligi wywalczyła Unia Kosztowy.

Podopieczni Stanisława Gawendy zaatakowali z 3. pozycji po rundzie jesiennej. Wiosnę zaczęli wprawdzie od remisu u siebie z Ogrodnikiem (był zmorą faworytów), ale potem nastąpiła seria 14 zwycięstw z rzędu. Unię zatrzymał tylko koniec sezonu. Z punktem mniej zakończyła rozgrywki Podlesianka, która miała równie świetną wiosnę – zdobyła 40 punktów na 45 możliwych. O ile porażka w bezpośrednim starciu z Unią 0-2 nie pozbawiła katowiczan pozycji lidera, to remis w Cielmicach z Ogrodnikiem miał już wpływ na końcowy układ tabeli.

Z IV ligi do Klasy Okręgowej spadły trzy zespoły (Piast II Gliwice, Szczakowianka Jaworzno i MKS Lędziny; pozostałe do grup bielskiej i częstochowskiej). W związku z tym okręgówkę musi opuścić 13 zespołów (po 3 z każdej grupy i dodatkowo 1 z najgorszą średnią arytmetyczną z 13. miejsca). Wobec tego do Grunwaldu, Pogoni Ruda Śląska i Krupińskiego Suszec dołączył Wawel Wirek (przegrał wczoraj 1-6 z Podlesianką), który w ostatnich 9 meczach zdobył zaledwie 4 punkty (dla porównania Łagisza zdobyła 15 „oczek”). Bez dwóch zdań strata dwóch oczek w derbowym pojedynku w Halembie (jedyny punkt Grunwaldu w sezonie) ma dzisiaj dla naszych sąsiadów zza miedzy znaczenie brzemienne w skutkach…

Poniżej zespoły z 13. miejsc:
grupa 1: Wawel Wirek – 27 punktów
grupa 2: Silesia Lubomia – 31 punktów
grupa 3: APN Odra Wodzisław – 36 punktów
grupa 4: SKS Łagisza Będzin – 28 punktów

Przed rokiem pierwotnie najwięcej zespołów spadło również z grupy 1 – pięć. W związku z wycofaniami (zdarzają się co roku) uratowała się z 12. miejsca Pogoń Ruda Śląska. Czy Wawel – jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz – też może liczyć na podobny obrót sprawy?

Na dzień dzisiejszy w nowym sezonie w Klasie A zagra 5 zespołów z Rudy Śląskiej:
Grunwald Ruda Śląska (spadkowicz)
Jastrząb Bielszowice
Pogoń Ruda Śląska (spadkowicz)
Urania II Ruda Śląska
Wawel Wirek (spadkowicz).

Ponadto stawkę uzupełniłyby:
UKS Szopienice (spadkowicz)
Victoria Katowice
Hetman 22 Katowice
MKS II Siemianowiczanka
Śląsk II Świętochłowice