Reforma Klas Okręgowych

Dzisiaj zainaugurowały rozgrywki IV ligi (powracająca do IV ligi Slavia zremisowała 0-0 na wyjeździe z Szombierkami) i Klasy Okręgowej (Urania pokonała u siebie 1-0 Piasta Bieruń Nowy) prowadzone przez Śląski Związek Piłki Nożnej w Katowicach.
 
W zestawieniach na próżno szukać Grunwaldu, który rozpocznie sezon pod koniec sierpnia, gdyż wówczas wystartuje Klasa A, nazywana również potocznie „Serie A”.
 
Obecnie w Klasie Okręgowej drużyny rywalizują w 4 grupach prowadzonych przez Śląski ZPN w Katowicach (kluby z Podokręgów Bytom, Katowice, Racibórz, Rybnik, Sosnowiec, Tychy i Zabrze), 1 grupie prowadzonej przez Beskidzki OZPN (kluby z Podokręgów Bielsko-Biało, Skoczów i Żywiec) i 1 grupie prowadzonej przez Częstochowski OZPN (kluby z Podokręgów Częstochowa i Lubliniec).
 
Od sezonu 2019/2020 Klasa Okręgowa będzie składała się z 6 grup:
grupa 1: Bytom-Zabrze (16 zespołów)
grupa 2: Częstochowa-Lubliniec (16 zespołów)
grupa 3: Racibórz-Rybnik (18 zespołów)
grupa 4: Katowice-Sosnowiec (18 zespołów)
grupa 5: Bielsko-Biała-Tychy (16 zespołów)
grupa 6: Skoczów-Żywiec (16 zespołów).
 
W sezonie 2019/2020 Klasę Okręgową grupę Katowice-Sosnowiec, do której terytorialnie należy Ruda Śląska, utworzy:
a) 8 zespołów z najlepszą średnią arytmetyczną z Podokręgu Katowice grających w Klasie Okręgowej w sezonie 2018/2019, które nie uzyskają awansu do IV ligi (za wyjątkiem drużyn, które zajmą ostatnie miejsce); liczba zespołów zostanie pomniejszona o ewentualnych spadkowiczów z IV lig należących do Podokręgu Katowice;
b) 8 zespołów z najlepszą średnią arytmetyczną z Podokręgu Sosnowiec grających w Klasie Okręgowej w sezonie 2018/2019, które nie uzyskają awansu do IV ligi (za wyjątkiem drużyn, które zajmą ostatnie miejsce); liczba zespołów zostanie pomniejszona o ewentualnych spadkowiczów z IV lig należących do Podokręgu Sosnowiec;
c) mistrz Klasy A z Podokręgu Katowice;
d) mistrz Klasy A z Podokręgu Sosnowiec;
e) w przypadku konieczności uzupełnienia składu ligi mają zastosowanie postanowienia Uchwały V/70 z 21.04.2015 r. Zarządu PZPN oraz Uchwały nr 13/102 z 07.09.2006 r. Prezydium Zarządu PZPN (za wyjątkiem drużyn, które zajmą ostatnie miejsce);
f) w przypadku dalszej konieczności uzupełnienia ligi:
– o jeden zespół: awansuje drużyna z 2. miejsca z Klasy A Katowice lub Sosnowiec z lepszą średnią arytmetyczną
– o dwa zespoły: awansują drużyny z 2. miejsc z Klasy A Katowice i Sosnowiec
– w przypadku konieczności dalszego uzupełnienia należy postąpić analogicznie.
 
Zasady tworzenia wszystkich grup: zobacz
 
W Klasie Okręgowej z Podokręgu Katowice występuje 11 zespołów:
AKS Mikołów
MK Górnik Katowice
MKS Górnik 09 Mysłowice
MKS Siemianowiczanka
Naprzód Lipiny
Orzeł Mokre Mikołów
Podlesianka Katowice
Pogoń Imielin
Sparta Katowice
Urania Ruda Śląska
Wyzwolenie Chorzów
 
Natomiast z Podokręgu Sosnowiec 9 zespołów:
AKS Górnik Niwka
Cyklon Rogoźnik
Górnik Wojkowice
Łazowianka Łazy
SKS Łagisza
Szczakowianka Jaworzno
Tęcza Błędów
Zagłębie II Sosnowiec
Źródło Kromołów
 
W ostatnich latach awans z Klasy A zdobywały po 2 zespoły. W roku reformy awans do okręgówki ma zapewniony na pewno mistrz.
 

Archiwum z lat 2007-2016 jest chwilowo niedostępne. Trwają prace nad jego przywróceniem.

2003-2006 | 2007-2008 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016