Mecz inny niż wszystkie – historyczne derby Halemby już jutro!

Już w niedzielę o godz. 15:30 dojdzie do historycznego wydarzenia. W derbach ponad 30-tysięcznej Halemby, w wydaniu seniorskim, na przeciw siebie staną zespoły Grunwaldu Ruda Śląska i Gwiazdy Ruda Śląska.

Mecz 8. kolejki Klasy A odbędzie się w dniu halembskiego odpustu. Pobliska parafia Matki Boskiej Różańcowej w każdą pierwszą niedzielę października obchodzi właśnie odpust.

W 99-letniej historii Grunwald po raz pierwszy będzie miał możliwość bezpośredniej rywalizacji z zespołem z Halemby. W 1920 roku Grunwald zaczął pisać swoją historię jako KS Gwiazda Halemba. Po II wojnie światowej – w sezonach 1946/47, 1947/48, 1948/49 – Gwiazda (późniejszy Grunwald) rywalizowała z Unią Kłodnica, z którą połączyła siły (fuzja) w 1949 roku występując przez sezon pod nazwą KS Unia Kłodnica. W tych latach Kłodnica była osobną miejscowością (nie były to derby Halemby), a krótko potem stała się już częścią Halemby. Obecne Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe Gwiazda od kilku lat ma swoją siedzibę w Halembie Kłodnicy, ale mecze domowe – ze względu na brak własnego boiska – rozgrywa na miejskim, sztucznym boisku w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu.

Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe Gwiazda (założycielem i prezesem jest Arkadiusz Grzywaczewski), które w przyszłym roku będzie obchodziło 20-lecie istnienia, początkowo skupione było na pracy z młodzieżą do 11 lat i rozgrywało mecze na obiektach Grunwaldu. Później doszedł futsal w pobliskiej hali widowiskowo-sportowej. Gwiazda w piłce 5-osobowej przez wiele lat rywalizowała na najwyższym poziomie w Polsce. W poprzednim sezonie zaliczyła podwójny awans – na hali do Ekstraklasy Futsalu i na dużym boisku do Klasy A. Seniorzy (piłka 11-osobowa) zostali zgłoszeni do rozgrywek Klasy B w sezonie 2017/2018. W premierowych rozgrywkach Gwiazda zajęła 2. miejsce ustępując tylko Józefce Chorzów, a w kolejnych była już bezkonkurencyjna. Podopieczni Michała Grzywaczewskiego wprawdzie dopiero przed tygodniem odnieśli pierwsze zwycięstwo w Klasie A, ale w każdym meczu rywalizowali jak równy z równym. Gwiazda rozpoczęła od remisu na inaugurację z Kolejarzem 2-2, później uległa Józefce 2-4 i Górnikowi 09 1-2 (do 72. minuty prowadziła 1-0), zremisowała w derbach Rudy Śląskiej z Jastrzębiem 2-2 (prowadziła już 2-0), następnie przegrała z Szopienicami aż 0-5 (wynik nie oddaje wydarzeń boiskowych, Gwiazda nie wykorzystała kilku klarownych sytuacji) i z Hetmanem 2-3 (do 88. minuty rudzianie prowadzili 2-1, a bramkę dającą 3 punkty gospodarze strzelili w 92. minucie). W końcu przed tygodniem Gwiazda pokonała AKS II Mikołów 5-0 (kolejkę wcześniej Grunwald również z tym zespołem wygrał 5-0).

W zespole Gwiazdy znajdują się zawodnicy i trener, którzy w przeszłości występowali w Grunwaldzie: Michał Grzywaczewski (3 mecze w I zespole i 71 meczów oraz 3 bramki w II zespole w latach 1997-2000), Dariusz Grzywa (35 meczów i 1 bramka w latach 2010-2011), który po kilku letniej przerwie wznowił treningi, grywający głównie w futsalu Daniel Jagodziński (78 meczów i 6 bramek w I zespole w latach 2013-2016), Bartosz Talaga (4 mecze w I zespole w 2016 roku), Dawid Lesik (5 meczów i 1 bramka w 2017 roku). Najdłużej jednak związany z „Zielonymi” był obecny kapitan Gwiazdy, Łukasz Lein – w latach 2002-2011 i 2013-2014 rozegrał 74 mecze w I zespole (w ostatnim wywalczył awans do III ligi), 36 meczów w juniorach i 46 meczów oraz strzelił 2 bramki w trampkarzach.

Oto wywiad, jakiego udzielił Łukasz Lein przed sezonem stronie internetowej Gwiazdy: „Powrót do korzeni”.