Klasa Okręgowa w sezonie 2021/2022

Nie opadł jeszcze kurz po awansie Grunwaldu, ale zobaczmy, z kim zmierzymy się w nowym sezonie w niełatwej Klasie Okręgowej.

Nie 16, a 18 drużyn będzie liczyła ostatecznie Klasa Okręgowa grupa Katowice-Sosnowiec. Nie tak dawno Komisja ds. Nagłych Śląskiego Związku Piłki Nożnej podjęła uchwałę o ograniczeniu spadków – zagrożonych było aż 10 drużyn i z grupy spadkowej utrzymałyby się tylko 3 (z 13). Po decyzji byt zachowa zatem 5 zespołów, a spadają z automatu 4 drużyny, kolejne 3 robią miejsce dla spadkowiczów z IV ligi (klubów z Będzina – Sarmacji i Grodźca oraz AKS-u Mikołów) i 1 dla Slavii Ruda Śląska, dla której zgodnie z zapisami regulaminowymi musi znaleźć się miejsce w okręgówce.

Wczoraj w okręgówce dopełnił się los Siemianowiczanki – „Ciaciana” we wtorek zakończyła rozgrywki i miała dwa punkty przewagi nad Ostoją Żelisławice, ale jeden mecz więcej. Ostoja (gra tam od paru sezonów wychowanek Grunwaldu, Łukasz Szczygieł) wykorzystała szansę i pokonała Uranię Ruda Śląska 5-1.

Z Klasą Okręgową żegna się zatem aż 5 drużyn z Podokręgu Katowice: MKS Siemianowiczanka, Orzeł Mokre, Naprzód Lipiny, Wawel Wirek i Urania Ruda Śląska. Z kolei z Podokręgu Sosnowiec spadają: KP Sarnów, Unia Ząbkowice i Górnik Piaski.

„Żegnaj” mówi okręgówce również Podlesianka Katowice. Zespół z Podlesia okazał się najlepszy w grupie mistrzowskiej i świętował wczoraj awans do IV ligi.

Skład Klasy Okręgowej w sezonie 2021/2022:
1. Sarmacja Będzinspadek z IV ligi
2. AKS Mikołówspadek z IV ligi
3. RKS Grodziec Będzinspadek z IV ligi
4. Zagłębie II Sosnowiec – z Klasy Okręgowej grupy mistrzowskiej
5. Sparta Katowice – z grupy mistrzowskiej
6. Cyklon Rogoźnik – z grupy mistrzowskiej
7. Niwy Brudzowice – z grupy mistrzowskiej
8. Pogoń Imielin – z grupy mistrzowskiej
9. MK Górnik Katowice – z grupy mistrzowskiej
10. Tęcza Błędów – z grupy mistrzowskiej
11. GKS GieKSa II Katowice – z Klasy Okręgowej grupy spadkowej
12. Górnik Wojkowice – z grupy spadkowej
13. Górnik 09 Mysłowice – z grupy spadkowej
14. Źródło Kromołów – z grupy spadkowej
15. Ostoja Żelisławice – z grupy spadkowej
16. Grunwald Ruda Śląskaawans z katowickiej Klasy A
17. CKS Czeladźawans z sosnowieckiej Klasy A
18. Slavia Ruda Śląska

10 drużyn jest z Podokręgu Sosnowiec, a 8 z Podokręgu Katowice.

Wprawdzie nie ma jeszcze regulaminu nowych rozgrywek, ale zakładając 16 drużyn w kolejnym sezonie 2022/23 i po 2 awanse z Klasy A (4 beniaminków – 2 z Katowic i 2 z Sosnowca), to z Klasy Okręgowej spadnie z automatu 5 drużyn.