Historyczne derby Halemby w nowym sezonie!

Rozgrywki seniorskie powoli dobiegają końca i znamy już większość rozstrzygnięć.

Z Klasy Okręgowej do katowickiej Klasy A spadają MKS Górnik 09 Mysłowice i Wyzwolenie Chorzów. „Kocina” zagra ponownie w „Serie A” po dwóch sezonach, natomiast chorzowianie ostatni raz na tym szczeblu rywalizowali w sezonie 2004/05. Kolejnym zespołem, który zagra w Klasie A, jest Gwiazda Ruda Śląska. Podopieczni Michała Grzywaczewskiego zdeklasowali konkurencję w Klasie B, choć nie obyło się bez drobnych potknięć. Na kilka kolejek przed końcem sezonu halembianie (klub ma siedzibę w Halembie Kłodnicy, ale mecze rozgrywa na sztucznym boisku w Nowym Bytomiu) zapewnili sobie promocję do wyższej ligi osiągając na mecie sezonu aż 14 punktów przewagi nad drugą Kamionką Mikołów.

Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe Gwiazda (założycielem i prezesem jest Arkadiusz Grzywaczewski), które w przyszłym roku będzie obchodziło 20-lecie istnienia, początkowo skupione było na pracy z młodzieżą do 11 lat i rozgrywało mecze na obiektach Grunwaldu. Później doszedł futsal w pobliskiej hali widowiskowo-sportowej. Gwiazda przez wiele lat rywalizowała na najwyższym poziomie w Polsce, w tym sezonie zaliczyła podwójny awans – na hali do Ekstraklasy Futsalu i na dużym boisku do Klasy A. Seniorzy (piłka 11-osobowa) zostali zgłoszeni do rozgrywek w sezonie 2017/2018. W premierowych rozgrywkach Gwiazda zajęła 2. miejsce ustępując tylko Józefce Chorzów, a w obecnych była już bezkonkurencyjna.

W nowym sezonie dojdzie do historycznych derbów Halemby. Co ciekawe, Grunwald w 1920 roku rozpoczynał swoją historię jako KS Gwiazda Halemba. Po II wojnie światowej – w sezonach 1946/47, 1947/48, 1948/49 – Gwiazda (Grunwald) rywalizowała z Unią Kłodnica, z którą połączyła siły (fuzja) w 1949 roku występując przez sezon pod nazwą KS Unia Kłodnica. W tych latach Kłodnica była osobną miejscowością (nie były to derby Halemby), a krótko potem stała się już częścią Halemby.

Przybliżony skład Klasy A w sezonie 2019/2020:
1. MKS Górnik 09 Mysłowice (spadek z Klasy Okręgowej)
2. Wyzwolenie Chorzów (spadek z Klasy Okręgowej)
3. Grunwald Ruda Śląska
4. Jastrząb Bielszowice
5. Józefka Chorzów
6. UKS Szopienice
7. AKS II Mikołów
8. Urania II Ruda Śląska
9. MKS Siemianowiczanka II
10. Hetman 22 Katowice
11. Kolejarz 24 Katowice
12. Strażak Mikołów
13. Stadion Śląski Chorzów
14. Gwiazda Ruda Śląska (awans z Klasy B)

15. GKS GieKSa II Katowice (?) – prawdopodobnie już jako pełnoprawny uczestnik

Zgodnie z regulaminem w sezonie 2019/2020 Klasa A będzie składała się od 12 do 16 zespołów.