Grunwald ponownie górą w derbach (23 zdjęcia)

W sobotę do Halemby zawitał niepokonany lider, Jastrząb Bielszowice. Spotkanie można było zaliczyć do miana meczu „na szczycie”, bowiem 4. zespół w tabeli podejmował 1. Smaczku rywalizacji dodawał fakt, że był to mecz derbowy, a jak wiemy, derby rządzą się swoimi prawami.

Oba zespoły mierzyły w 3 punkty – goście chcieli powiększyć przewagę nad resztą stawki i utrzymać miano drużyny niepokonanej, natomiast halembianie chcieli zniwelować stratę w tabeli do Jastrzębia do zaledwie 2 punktów. Tym razem odbyło się zgodnie z historią spotkań – w 4. meczu ligowym w Halembie Grunwald wygrał z zespołem z Bielszowic po raz 4. (5-3, 4-0, 2-1 i w sobotę 5-0).

Podopieczni Dariusz Ogońskiego tylko raz poważnie zagrozili bramce Łukasza Kurpasa – w 5. minucie z rzutu wolnego. Golkiper Grunwaldu pewnie spisywał się między słupkami przy kilku strzałach rywali zza szesnastki i zachował trzecie czyste konto w tym sezonie.

Zawodnicy Jastrzębia w 59. minucie otrzymali drugi cios w postaci drugiej straconej bramki, a – używając terminologii bokserskiej – nokaut zaliczyli kilka minut później, gdy zawodnik z Bielszowic sam się wykluczył (druga żółta) padając w polu karnym Grunwaldu. Od tego momentu zrobiło się „luźniej” na boisku i Grunwald jeszcze trzy razy trafił do siatki, a mógł więcej. Dobrą zmianę dał Patryk Twardoch, który wszedł w 58. minucie przy stanie 1-0. W ciągu 10 minut zaliczył udział przy trzech bramkach – przy golu na 2-0 wypuścił sam na sam Wojciecha Jankowskiego, na 3-0 zaliczył tzw. „no look pass”, czyli podanie bez patrzenia, po którym „oko w oko” z bramkarzem gości stanął Daniel Mleczko i wyłożył, jak na patelni, piłkę Dawidowi Ogłozie, a na 4-0 „Twardy” przeprowadził akcję lewą stroną i idealnie dograł do Dawida Ogłozy. Z kolei inny zmiennik, Bartosz Botor, w ciągu minuty dwukrotnie mógł wpisać się na listę strzelców. W 79. minucie nie został jednak dostrzeżony przez Wojciecha Jankowskiego, gdy zamykał akcję na „długim” słupku, a 60 sekund później już sam mógł „ukłuć” rywala, jednak uderzył wprost w ręce bramkarza. Z kolei w doliczonym czasie gry z idealnej wrzutki przed bramkę Botora nie skorzystał Patryk Twardoch uderzając głową nad bramką.

Z porażki Jastrzębia skorzystał Wawel Wirek, który po rozgromieniu Kolejarza Katowice 7-0 powrócił na pozycję lidera.

Wyniki meczów derbowych w rundzie jesiennej 2018/2019:

1. kolejka: 25 sierpnia
Grunwald Ruda Śląska – Urania II Ruda Śląska 0-0         /ZOBACZ SYTUACJE/

2. kolejka: 2 września
Wawel Wirek – Grunwald Ruda Śląska 3-0 (0-0)             /ZOBACZ BRAMKI/   lub   /ZOBACZ BRAMKI/

4. kolejka: 16 września
Urania II Ruda Śląska – Jastrząb Bielszowice 0-2 (0-0)

5. kolejka: 22 września
Jastrząb Bielszowice – Wawel Wirek 1-0 (0-0)               /ZOBACZ BRAMKĘ/

6. kolejka: 29 września
Grunwald Ruda Śląska – Jastrząb Bielszowice 5-0 (1-0)   /ZOBACZ BRAMKI/

DO ROZEGRANIA: