Derby Halemby po raz drugi

W środę 11.11.2020 r. o godz. 11:00 w 11. kolejce, z lekkim poślizgiem, ponieważ pierwotnie mecz zaplanowany był na sobotę, odbędą się derby Halemby. Na naszej stronie przeprowadzimy tradycyjnie na żywo tekstową relację z meczu.

Mecz Grunwald – Gwiazda to mecz wyjątkowy, bowiem o ile „Zieloni” mierzyli się wielokrotnie w derbach miasta m.in. Jastrzębiem (dzielnica Bielszowice), Pogonią (dzielnica Nowy Bytom), Slavią (dzielnica Ruda), Uranią (dzielnica Kochłowice) czy Wawelem (dzielnica Wirek), to mecz z drużyną z tej samej dzielnicy (Halemba) to niejako „biały kruk”, czyli coś bardzo rzadko spotykanego. Jeszcze nie tak dawno derby Halemby wydawały się niemożliwe, z tego choćby względu, że Gwiazda nie miała zespołu seniorskiego.

Patrząc wstecz, Grunwald w 1920 roku zaczął zapisywać swoje karty historii jako KS Gwiazda Halemba. Po II wojnie światowej – w sezonach 1946/47, 1947/48, 1948/49 – Gwiazda (od 1957 roku już jako Grunwald) rywalizowała z Unią Kłodnica, z którą połączyła siły (fuzja) w 1949 roku występując przez sezon pod nazwą KS Unia Kłodnica. W tych latach Kłodnica była osobną miejscowością (nie były to derby Halemby), a krótko potem stała się już częścią Halemby i tak jest do dziś. Do tego trzeba dodać, że siedziba obecnej Gwiazdy znajduje się w… Halembie Kłodnicy. Podopieczni Michała Grzywaczewskiego ze względu na brak boiska w Halembie domowe mecze rozgrywają na sztucznym boisku w Nowym Bytomiu.

Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe Gwiazda (założycielem i prezesem jest Arkadiusz Grzywaczewski), które w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia, początkowo skupione było na pracy z młodzieżą do 11 lat i rozgrywało mecze na obiektach Grunwaldu. Później doszedł futsal w pobliskiej hali widowiskowo-sportowej (niespełna 300 metrów od stadionu Grunwaldu). Gwiazda przez wiele lat rywalizowała na najwyższym poziomie w Polsce, tak też było w poprzednim sezonie. Obecnie walczy w rozgrywkach I ligi. Piłka 11-osobowa została zgłoszona do rozgrywek w sezonie 2017/2018. W debiutanckim sezonie w Klasie B Gwiazda zajęła 2. miejsce ustępując tylko Józefce Chorzów, a w kolejnym była już bezkonkurencyjna. W sezonie 2019/2020, pierwszym w „Serie A”, zajęła 9. miejsce z 13 punktami (odbyła się tylko runda jesienna).

W pierwszych historycznych derbach Grunwald zmierzył się z Gwiazdą w niedzielę 6 października 2019 roku, w dniu halembskiego odpustu (pobliska parafia Matki Boskiej Różańcowej w każdą pierwszą niedzielę października obchodzi właśnie odpust). „Zieloni” zajmowali wówczas po 7 kolejkach 5. miejsce ze stratą 4 punktów do wicelidera, a żółto-niebiescy byli na 11. pozycji. Jak to w derbach, faworyta wskazać trudno, mecz zakończył się remisem 2-2 (protokółbramkiwypowiedzi trenerówzdjęcia). Koniec końców zespół gości może mówić o sporym pechu, gdyż zwycięstwo stracił praktycznie w ostatniej akcji meczu (93. minuta), po golu niezawodnego Dariusza Kota (zdobył również pierwszą bramkę). Do rewanżu miało dojść w maju tego roku, jednak pandemia pozbawiła emocji także kibiców z Halemby.

Porównując skład z meczu derbowego sprzed roku z obecnymi zestawieniami, to w Grunwaldzie nie ma już Dawida Chmielarskiego (zawiesił buty na kołku), Jakuba Doleckiego (Przebój Wolbrom) i Kamila Thiela (Unia Strzybnica). Są za to Jakub Kubica (z juniorów), Karol Romańczyk (Stadion Śląski Chorzów), Dawid Skorupa (Slavia Ruda Śląska) i Japończycy Yu Ito oraz Kaiki Ozaki.
W Gwieździe barwy zmienili bramkarz Denis Cieśliński (LZS Piotrówka), Dariusz Grzywa (zawiesił buty na kołku), Piotr Hiszpański (GSF Gliwce – Futsal Ekstraklasa) czy Łukasz Lein (Burza Borowa Wieś). W ich miejsce trafili Maciej Kowalski (UKS Ruch Chorzów), Bartosz Siadul (w Gwieździe łączy grę w piłce 11-osobowej z futsalem – występuje w I lidze) czy bramkarz Marcin Wójcik (Slavia Ruda Śląska).

Po 10 kolejkach, czyli przed meczami z 7-8 listopada, Grunwald był w tabeli na 2. miejscu (18 punktów w 8 meczach), a Gwiazda na 4. (14 punktów w 10 meczach). Obecnie oba zespoły spadły o jedną pozycję. Podopieczni Michała Grzywaczewskiego zanotowali w dotychczasowych spotkaniach 4 zwycięstwa, 2 remisy i 4 porażki (bramki 23-18), choć powinni mieć tych oczek znacznie więcej i nie chodzi tylko o stratę punktów w meczu z liderem Hetmanem, gdzie do przerwy Gwiazda prowadziła 2-0, a przegrała 2-3, tracąc decydującego gola w 93. minucie. Godne odnotowania są zwycięstwa – wyjazdowe aż 7-1 z UKS-em Ruchem i 5-1 u siebie z Wyzwoleniem – czy remis u siebie z Józefką 2-2.

W zespole Gwiazdy znajdują się zawodnicy i trener, którzy w przeszłości występowali w Grunwaldzie: Michał Grzywaczewski (3 mecze w I zespole i 71 meczów oraz 3 bramki w II zespole w latach 1997-2000), Daniel Jagodziński (78 meczów i 6 bramek w I zespole w latach 2013-2016), Bartosz Talaga (4 mecze w I zespole w 2016 roku) czy najlepszy dżoker obecnego sezonu, Dawid Lesik (5 meczów i 1 bramka w 2017 roku).