Bramki z historią w tle

W sobotę w meczu 7. kolejki Klasy A Grunwald rozgromił rezerwę Siemianowiczanki 7-0.

Kolejne dwa trafienia zaliczył Dariusz Kot i z 7 golami przynajmniej do popołudnia – wówczas Strażak podejmie Wyzwolenie – będzie na czele klasyfikacji strzelców. Dla kapitana „Zielonych” – rozgrywał 290. spotkanie – były to bramki numer 130 i 131 w barwach Grunwaldu.

Po drugiej stronie barykady znajduje się trójka zawodników, która wpisała się na listę strzelców po raz pierwszy.

Jednym z nich jest Kaiki Ozaki. 18-letni Japończyk poprzednie dwa mecze śledził „w cywilu” ze względu na kontuzję stawu skokowego. W sobotę wszedł w 66. minucie i 10 minut później ustalił wynik spotkania po asyście rodaka, Yu Ito. Dla Kaikiego był to dopiero 3. mecz ligowy, choć w Halembie przebywa już prawie 8 miesięcy, ale z wiadomych przyczyn nie mógł zaprezentować się w rundzie wiosennej.

Kolejnym zawodnikiem, który zaliczył debiutanckie trafienie, a w zasadzie dwa, był Michał Tałady. Ten 16-latek to niezwykle utalentowany zawodnik, co potwierdził już nie raz. Zagrał wczoraj od początku drugiej połowy i zdobył dwie bramki – w 49. i 60. minucie.

Najbardziej doświadczonym z tej trójki jest Jakub Wojtaczka. Doświadczony, choć ma na karku ledwie 19 wiosen, w I zespole debiutował już w wieku 15 lat. W sobotę rozegrał 69. mecz i zdobył pierwszego gola w lidze. O tym, że strzelać potrafi, przekonał się wcześniej sam Ruch Chorzów, z którym zdobył kapitalnego gola w Pucharze 100-lecia.

Ostatnim zawodnikiem, który zapisał się w sobotę w protokole i na kartach historii, był Dawid Ogłoza, również 19-latek. Pomocnik „Zielonych” w 70. meczu w I zespole strzelił 30. gola podwyższając w 42. minucie wynik na 3-0. Był to zarazem gol numer 3400 I zespołu. Co ciekawe, bramka 3300 padła prawie 2 lata temu również w meczu z Siemianowiczanką II w Halembie (2-2), a strzelił ją wówczas Patryk Twardoch.

W okresie od 6 października 1946 r. (od tej daty jest prowadzona szczegółowa kronika Klubu) do 3 października 2020 r. zawodnicy I zespołu Grunwaldu strzelili w rozgrywkach ligowych 3404 bramki.

W 35 meczach, w których padły jubileuszowe bramki, Grunwald odniósł 28 zwycięstw, 1 mecz zremisował i doznał 6 porażek. 24 razy bramki padły w Halembie (21 zwycięstw, 1 remis i 2 porażki), a 11 na wyjazdach (7 zwycięstw i 4 porażki).

Trzykrotnie jubileuszowe bramki zdobyli Dariusz Chrząszcz (bramki numer 1800, 2000, 2100), Franciszek Pawlik (1200, 1300, 1400) i Sebastian Starowicz (2300, 2400, 2600).

Archiwum z lat 2007-2016 jest chwilowo niedostępne. Trwają prace nad jego przywróceniem.

2003-2006 | 2007-2008 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016