100 lat minęło, a wynik się nie zmienia!

W tym roku Grunwald, podobnie jak wiele klubów, obchodzi 100-lecie istnienia. Pod tym względem jest to rok wyjątkowy, ponieważ niecodziennie osiąga się tak stateczny wiek. Na wyjątkowość roku 2020 wpływa również koronawirus, który wiosną na całym świecie przerwał rozgrywki i torpeduje obecnie trwający sezon.

W poprzednim meczu Klasy A, 3 października, Grunwald pokonał MKS Siemianowiczankę II 7-0. Wynik był wysoki, ale teraz można powiedzieć, że tak widocznie musiało być. Równo 100 lat temu – 3 października 1920 roku – w pierwszym oficjalnym meczu Grunwald (wówczas jako Gwiazda Halemba) pokonał Życie Kochłowice 7-0. Co by się nie działo, przynajmniej jedno już wiemy, że za kolejne 100 lat Grunwald również wygra 7-0!

Z kronik Grunwaldu:
Pierwszy oficjalny mecz Gwiazda rozegrała 3 października 1920 roku, wygrywając z Życiem Kochłowice (protoplasta dzisiejszej Uranii) 7-0. Oto skład, w jakim Gwiazda wystąpiła w tym historycznym meczu – P.Moroń, E.Cipa, R.Moroń, P.Mika, R.Wawrzynek, F.Wiercioch (L.Dyrda), A.Wicik, W.Brol, Robert Burek (T.Burek), Rufin Burek, J.Gitner. W rewanżu halembianom nie poszło już tak dobrze, gdyż przegrali w Kochłowicach 1-2.

Sportowiec Górnośląski pisał w 1920 roku następująco:

Pierwsza drużyna Klubu Sportowego Gwiazda Halemba w 1920 roku:

Stoją od lewej: Leopold Dyrda, Jan Gitner, Tadeusz Burek, Robert Burek, Rufin Burek, Augustyn Wicik (założyciel klubu)

Klęczą od lewej: Edward Cipa, Wincenty Brol, Piotr Mika (założyciel klubu)

Leżą od lewej: Franciszek Wiercioch, Paweł Moroń (założyciel klubu), Richard Moroń