Juniorzy 2002: Kalemba niczym Ramos – „Zieloni” wywalczyli awans

II Liga Wojewódzka Juniorów (A1 – 2002): 16. kolejka

Górnik 09 Mysłowice 0-3 Grunwald Ruda Śląska (0-1)

0-1 Kalemba, 38 min
0-2 Wydra, 80 min
0-3 Wadas, 90+2 min (wolny)

Dwóch rzutów karnych nie wykorzystał Jakub Kalemba przy wyniku 0-1 w I i II połowie.

Zobacz: Pierwszy niewykorzystany rzut karny Jakuba Kalemby

Zobacz: Drugi niewykorzystany rzut karny Jakuba Kalemby

Ku pokrzepieniu serc: Wykorzystany rzut karny Jakuba Kalemby z 15 listopada z Podlesianką (na 3-1)

Grygiel – Wączek, Kalemba, P. Rostek – Nocoń, Wadas (kpt), Buczkiewicz (90. Hanke), Miziak (80. Wydra), Otto (89. Rejmer) – Ociepka (88. Jureczko), Kasprzyk
Trener: Dariusz CZECH
Kierownik: Sylwester TAŁADY

W sobotę juniorzy Grunwaldu odnieśli w Mysłowicach 7. zwycięstwo w 11. meczu w tym sezonie w II lidze A1 i zrobili milowy krok w kierunku awansu do grupy mistrzowskiej. W niedzielę Siemianowicznka uległa liderowi z Rybnika 1-4 i okazało się, że awans stał się faktem. Zespół z Siemianowic ma do rozgrania jeszcze jeden mecz z Grunwaldem w Halembie (28 listopada), ale 6 punktów mniej. Halembianom pozostały w sumie 3 mecze, z czego 2 wiosną (z Concordią i ROW-em II).

Do grupy mistrzowskiej z grupy 2 awansowały: ROW II Rybnik, GKS II Katowice, Grunwald i Concordia Knurów. W grupie 1 pewna awansu jest Polonia Bytom. Duże szanse na dołączenie do niej mają MOSiR Stal Zabrze, Górnik Niwka Sosnowiec i Ruch II Radzionków.

Wobec braków kadrowych Grunwald przystąpił do meczu z Górnikiem 09 w eksperymentalnym ustawieniu, ale jak się okazało, zwycięskim. Podopieczni Dariusza Czecha objęli prowadzenie w 38. minucie. Dośrodkowanie z rogu Oliwiera Ociepki zamknął skutecznie Jakub Kalemba. Po chwili nastąpiła niemal kopia sytuacji, ale niewykorzystana przez obrońcę Grunwaldu. Do przerwy mogło być 2-0, jednak po faulu na Jonaszu Noconiu Jakub Kalemba z rzutu karnego strzelił nad poprzeczką. O ile I połowa była na korzyść naszego zespołu, to druga wyglądała słabiej. Po przerwie Jakub Kalemba miał okazję na rehabilitację, gdy sędzia wskazał po raz drugi „na wapno”, ponownie za faul na Jonaszu Noconiu. Rosły stoper Grunwaldu powtórzył jednak wyczyn kapitana Hiszpanii, Sergio Ramosa, który w meczu ze Szwajcarią w Lidze Narodów (14 listopada) zmarnował dwie jedenastki. Jakub Kalemba za drugim razem przegrał pojedynek z bramkarzem. W sumie do Argentyńczyka Martina Palermo niewiele mu zabrakło – zawodnik ten nie wykorzystał trzech karnych podczas Copa America w 1999 roku w meczu z Kolumbią, a Argentyna przegrała 0-3. Losy spotkania w Mysłowicach rozstrzygnęły się w końcówce. Po wejściu na boisko Oliwier Wydra sfinalizował dośrodkowanie strzałem do „pustaka” podwyższając wynik na 2-0. Rezultat ustalił w doliczonym czasie Jakub Wadas strzałem z rzutu wolnego z ponad 30 metrów pod poprzeczkę. W tej części dobrze spisał się między słupkami Rafał Grygiel broniąc dwie sytuacje.